ارزهای رمزپایه: چرا معامله نجات FTX شکست خورده Binance می تواند به معنای "زمستان رمزنگاری" باشد

ساخت وبلاگ

زندگی در صنعت cryptocurrency به ندرت به مدت طولانی ساکت است و پس از یک تابستان پرخاشگر ، به نظر می رسد که بازار اکنون وارد "زمستان رمزنگاری" شده است. طی یک هفته گذشته ، بنیانگذاران دو مورد از بزرگترین مبادلات رمزنگاری - Binance و FTX - دارای یک توییتر عمومی بودند که باعث فروپاشی یک مبادله و توافق نامه ناکام از طرف دیگر شد. با کمال تعجب ، این وقایع باعث وحشت گسترده در بازار شده است که به سختی از چندین شکست اساسی در اوایل سال جاری بهبود یافته است.

Graphic reading

Binance ، که تخمین زده می شود بیش از 300 میلیارد دلار (263 میلیارد پوند) ارزش داشته باشد ، در واقع اولین سرمایه گذار FTX در دسامبر 2019 بود. از آن زمان ، FTX از ژانویه گذشته بیش از 32 میلیارد دلار رشد کرده است ، و در نظر گرفته شده است که از ماه ژانویه گذشته به ارزش 32 میلیارد دلار آمریکا است. غول هایی مانند BlackRock و SoftBank در میان بسیاری از پشتیبانان آن.

مدیرعامل Binance Changpeng Zhao و بنیانگذار FTX سام بانكمن سرخ شده (که به ترتیب به عنوان CZ و SBF به آن گفته می شود) دو نفر از تأثیرگذارترین افراد در دنیای تبادل رمزنگاری هستند که در آن سرمایه گذاران می توانند ارزهای دیجیتالی را خریداری ، بفروشند و ذخیره کنند. در حالی که ژائو با نگرانی های نظارتی پیرامون Binance همراه بوده است ، Bankman-Frade به عنوان چهره ای نسبتاً پایدار و جاه طلب در دنیای غرب وحشی ارزهای رمزپایه دیده می شود. او برای نجات شرکت های ناکام در طول رمزنگاری تابستان گذشته ، به دنبال صحبت کردن با رسانه ها و سیاست گذاران ایالات متحده بود.

چه اتفاقی برای FTX افتاد؟

امپراتوری Bankman-Fried شامل تجارت FTX Exchange و همچنین تحقیقات Alameda ، یک شرکت تجاری بود که قرار بود از FTX جدا باشد. اما یک داستان اخیر توسط سایت خبری صنعت Coindesk گزارش داد که ترازنامه Alameda تحت سلطه FTT است. این نشانه رمزنگاری یا سکه ای است که توسط FTX Exchange صادر شده است ، که به دارندگان تخفیف در هزینه های معاملاتی در بازار اعطا می کند.

FTT کاملاً توسط FTX ، شرکت خواهر Alameda کنترل می شود و می توان آن را به عنوان FTX "چاپ کرد". Alameda همچنین 3. 37 میلیارد دلار در طیف وسیعی از ارزهای رمزنگاری شده مانند Solana و سرم در اختیار داشت ، به این معنی که هرگونه فروپاشی رمزنگاری می تواند به شدت بر شرکت تأثیر بگذارد.

در حالی که هیچ چیز غیرقانونی یا اشتباهی در این دارایی ها وجود ندارد - به ویژه در صنعت رمزنگاری ناسازگار - این گزارش نشان می دهد که اعتماد سنگین آلامامه به یک سکه اختراع شده توسط شرکت خواهر خود و کسی که توسط یک پشتیبان مستقل یا به عنوان مناقصه قانونی توسط یک دولت صادر نشده است. اگر شرکتی در چنین موقعیتی دچار مشکل شود ، چنین دارایی هایی در ایجاد مشاغل و محافظت از کاربران بی فایده خواهد بود زیرا آنها نیز ارزش خود را کاهش می دهند. این کشف در مورد ترازنامه Alameda منجر به نگرانی نقدینگی در مورد کل شرکت شد.

در واقع ، پس از انتشار خبر خبری Coindesk ، مدیرعامل Binance ژائو توئیت کرد که قصد دارد FTT باقیمانده در کتاب های Binance را نقدینگی کند. در یک پست دیگر ، چند ساعت بعد ، وی این حرکت را "مدیریت ریسک پس از اظهارات ، یادگیری از لونا" خواند (اشاره ای به تصادف کریپتو تقریباً 60 میلیارد دلاری آمریکا که در اوایل سال جاری اتفاق افتاد).

ژائو در توییتر 7. 4 میلیون دنبال کننده دارد بنابراین توییت های وی بر بازار تأثیر می گذارد. ارزش FTT از 22 دلار در روز یکشنبه به 4 دلار بعد از ظهر سه شنبه کاهش یافت ، در حالی که FTX با درخواست 6 میلیارد دلار گزارش شده در مورد درخواست های خروج سیلاب شد. برخی از مشتریان به دلیل تعداد درخواست ها نتوانستند به دارایی های رمزنگاری خود در مبادله دسترسی پیدا کنند.

بانكمن-روز دوشنبه با گفتن "رقیب در تلاش است تا با شایعات دروغین به دنبال ما برود" پاسخ داد و افزود كه "FTX خوب است" (وی بعداً توییت را حذف كرد). اما به نظر می رسد که این خیلی کم بود ، خیلی دیر است: کل سرمایه گذاری در بازار رمزنگاری از بیش از 1 تریلیون دلار به حدود 830 میلیارد دلار در طی چند روز کاهش یافت.

در یک حرکت غافلگیرانه ، فقط چند روز بعد ، هر دو ژائو و بانكمن سرخ شده (در بالا) جزئیات مربوط به معامله برای Binance را برای دستیابی به FTX توئیت كردند. اما وال استریت ژورنال عصر روز بعد گزارش داد که Binance پس از بررسی امور مالی FTX و ساختار تجاری ، تصمیم به انجام این معامله نگرفت.

یک صدای جیر جیر از Binance (در زیر) گفت: "مسائل فراتر از کنترل یا توانایی کمک به ما نیست". علاوه بر این ، بلومبرگ گزارش داد که تنظیم کننده های ایالات متحده ، کمیسیون امنیت و بورس و کمیسیون معاملات آتی کالاها ، هر دو در حال تحقیق در مورد FTX در مورد رسیدگی به بودجه مشتریان هستند.

زمستان رمزنگاری

صنعت cryptocurrency در سال گذشته به ویژه از زمان عدم موفقیت توکن های Terra و Luna در ماه مه ، فروپاشی شبکه وام دهنده Celsius در ماه ژوئن و ورشکستگی متعاقب صندوق پرچین سه Arrows Capital در ماه ژوئیه دست و پنجه نرم کرده است.

سقوط نزدیک یکی از بزرگترین نام های رمزنگاری ، به دنبال آن طبیعت اراده-آنها یا-آنها از وثیقه های Binance ، در صنعت رمزنگاری تأثیر گذاشته است ، در حالی که بیت کوین بیش از 18 ٪ سقوط کرده استدر طول این وقایععدم موفقیت این قرارداد نجات برای تقویت اعتماد به نفس در بخش کار کمی نخواهد داشت و می تواند با ایجاد ترس از نوسانات قیمت و نیاز به کمک های مالی آینده ، یک زمستان رمزنگاری را تسریع کند.

مقدار سکه FTT تقریباً 90 ٪ کاهش یافته و حجم معاملات در FTX در 24 ساعت بحث در مورد معاملات نجات بیش از 70 درصد کاهش یافته است. بخش اعظم این فعالیت از دست رفته به جای دیگری حرکت می کند ، به این معنی که فروپاشی FTX می تواند Binance را بزرگتر کند. این می تواند تنظیم کننده ها را ترغیب کند تا خیلی دقیق تر به فضا نگاه کنند.

البته ، طعنه نهایی این است که قرار است یکی از اصلی ترین ویژگی های ارزهای رمزنگاری شود که عدم تمرکز باشد ، اما وقایع اخیر ممکن است منجر به تمرکز بیشتر شود زیرا فعالیت در اطراف یک مبادله ادغام می شود. این می تواند برخی از عوامیان رمزنگاری را از استفاده از Binance در آینده دلسرد کند.

اندرو اروخارت استاد مالی و فناوری مالی و رئیس مرکز ICMA در دانشکده بازرگانی هنلی ، دانشگاه خواندن است.

این مقاله از مکالمه تحت مجوز Creative Commons منتشر شده است.

پایگاه های معاملاتی...
ما را در سایت پایگاه های معاملاتی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : فرشته صدرعرفایی بازدید : 69 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 15:23